2020
Valle Pradinhos Grande Reserva Tinto
€59.00*
Available, delivery time: 2-5 days
2020 Grande Reserva Tinto from Valle Pradinhos in Trás-os-Montes
Grown on sustainably farmed schist and clay soils, aged for 18 months in oak barrels. Dark berry notes, slightly ethereal with hints of rosemary and clove. Fine-grained tannins, very elegant yet extremely velvety. Still very young, should be decanted.
| region: | Transmontano |
|---|---|
| vintage: | 2020 |
| estate: | Valle Pradinhos |
| type of wine: | red wine |
| taste: | dry |
| grape variety: | Cabernet Sauvignon, Tinta Amarela |
| cuvée: | Touriga Nacional (75%), Cabernet Sauvignon (25%) |
| aging: | Barrique |
| Soil: | Schiefer |
| volume: | 0,75 l |
| degree of alcohol: | 14,5 % vol. |
| residual sweetness: | 0,6 g/l |
| percentage of acid: | 6 g/l |
| kj: | 356 je 100 g/ml |
| kcal: | 85 je 100 g/ml |
| carbohydrates: | 0,6 g je 100 g/ml |
| there of sugar: | 0,6 g je 100 g/ml |
| country of origin: | Portugal |
Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas
Casal de Valle Pradinhos - Vale Pradinhos
5340-422 Sesulfe
PORTUGAL
Südöstlich von Bragança, im Herzen der an Spanien grenzenden Bergregion Trás-os-Montes, liegt das Anwesen Valle Pradinhos. Seit 1913 in Familienbesitz entstehen unter Federführung von Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas hier charakterstarke Weine: vom herausragenden Rosé zum intensiven Grande Reserva. Auf Lehm- und Schieferböden gedeihen die authochtonen Rebsorten Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Amarela oder Malvasia Fina neben den internationalen Varietäten Cabernet Sauvignon, Gewürztraminer und Riesling. Letztere verleihen in kleinen Mengen den komplexen Cuvées einen ganz besonderen Schliff.
Login