2025
Vinha dos Pardais Rosé
€6.70*
Available, delivery time: 2-5 days
Piloto Vinha dos Pardais rosé wine 2025
Vinha dos Pardais is the entry level series from Quinta do Piloto. Both name and label indicates the signature of these vinyards, since this is where all the small sparrows "Pardais" look for sweet grapes to enjoy. The wine is a blend of Castelão, Trincadeira and Touriga Nacional.
Fermentation takes place in stainless steel tanks with controlled temperature, and the wine is bottled straight after fermentation.
A fresh acidic rosé with a nice touch of minerality. Notes of fresh wild berries, violets and with a slight touch of green herbs. A very well balanced and complex entry level wine
| region: | Península de Setúbal |
|---|---|
| vintage: | 2025 |
| estate: | Piloto |
| type of wine: | rosé |
| taste: | dry |
| grape variety: | Castelão, Touriga Nacional, Trincadeira |
| aging: | Edelstahl |
| volume: | 0,75 l |
| degree of alcohol: | 12,5 % vol. |
| residual sweetness: | 2 g/l |
| allergy: | contains sulphites |
| kj: | 309 je 100 g/ml |
| kcal: | 74 je 100 g/ml |
| carbohydrates: | 0,8 g je 100 g/ml |
| there of sugar: | 0,1 g je 100 g/ml |
| Nährwert Zusatz: | Enthält geringfügige Mengen an Fett, gesättigten Fettsäuren, Eiweiß und Salz. |
| country of origin: | Portugal |
Quinta do Piloto - Vinhos, Lda
Rua Helena Cardoso - Quinta do Piloto
2950-131 Palmela
PORTUGAL
In mittlerweile vierter Generation leitet Filipe Cardoso die Quinta do Piloto auf der Halbinsel Setúbal, im Süden Lissabons. Unfern der Kreisstadt Palmela, die der für ihre Castelão-Tintos berühmten DOC den Namen leiht, richtete Filipe das Familienunternehmen 2008 neu aus. Frische und Eleganz sind die Kardinaltugenden dieses Weinmachers, der seine verrückte Seite wiederum mit der hauseigenen Kamikaze-Linie auslebt. Die süßen Moscatels hingegen, Klassiker der Region, wissen durch außerordentliche Finesse zu überzeugen.
www.quintadopiloto.pt
Login