2024
Valle Pradinhos Rosé
€10.90*
Available, delivery time: 2-5 days
Trás-os-Montes Rosé 2024 from Valle Pradinhos
Made from the tried-and-tested rosé combination of Touriga Nacional and Tinta Roriz. Made from grapes grown in Macedo de Cavaleiros on quartz-rich schist and clay soils. Hand-harvested, the Touriga Nacional undergoes a short maceration period and is fermented on the fine lees in steel tanks. Plenty of fresh red fruit, mineral and floral notes, with a wonderfully creamy finish.
| region: | Trás-os-Montes |
|---|---|
| vintage: | 2024 |
| estate: | Valle Pradinhos |
| type of wine: | rosé |
| taste: | dry |
| grape variety: | Tinta Roriz, Touriga Nacional |
| cuvée: | Tinta Roriz (60%), Touriga Nacional (40%) |
| aging: | Edelstahl |
| volume: | 0,75 l |
| degree of alcohol: | 12,5 % vol. |
| residual sweetness: | 0,6 g/l |
| percentage of acid: | 6 g/l |
| kj: | 313 je 100 g/ml |
| kcal: | 75 je 100 g/ml |
| carbohydrates: | 0,8 g je 100 g/ml |
| there of sugar: | 0,1 g je 100 g/ml |
| country of origin: | Portugal |
Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas
Casal de Valle Pradinhos - Vale Pradinhos
5340-422 Sesulfe
PORTUGAL
Südöstlich von Bragança, im Herzen der an Spanien grenzenden Bergregion Trás-os-Montes, liegt das Anwesen Valle Pradinhos. Seit 1913 in Familienbesitz entstehen unter Federführung von Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas hier charakterstarke Weine: vom herausragenden Rosé zum intensiven Grande Reserva. Auf Lehm- und Schieferböden gedeihen die authochtonen Rebsorten Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Amarela oder Malvasia Fina neben den internationalen Varietäten Cabernet Sauvignon, Gewürztraminer und Riesling. Letztere verleihen in kleinen Mengen den komplexen Cuvées einen ganz besonderen Schliff.
Login
17 June 2022 19:31
Super Sommerwein, sehr zu empfehlen