2024
Valle Pradinhos Reserva branco
€19.50*
Available, delivery time: 2-5 days
Vinho Branco Transmontano Valle Pradinhos Reserva 2024
This juicy, aromatic cuvée, made from Gewürztraminer, Riesling and Malvasia Fina, has more than just a hint of Alsace about it. Grown on quartz-rich slate, hand-harvested, the Riesling is fermented on the skins, followed by six months’ ageing on the fine lees in steel tanks. Mineral and fresh, with plenty of tropical fruit and ripe citrus notes, plus a seductively creamy finish – a versatile accompaniment to food.
| region: | Transmontano |
|---|---|
| vintage: | 2024 |
| estate: | Valle Pradinhos |
| type of wine: | white wine |
| taste: | dry |
| grape variety: | Gewürztraminer, Riesling, liqueur wine |
| aging: | Edelstahl |
| Soil: | Schiefer |
| volume: | 0,75 l |
| degree of alcohol: | 13,5 % vol. |
| residual sweetness: | 2,4 g/l |
| percentage of acid: | 6,9 g/l |
| kj: | 344 je 100 g/ml |
| kcal: | 82 je 100 g/ml |
| carbohydrates: | 0,9 g je 100 g/ml |
| there of sugar: | 0,2 g je 100 g/ml |
| country of origin: | Portugal |
Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas
Casal de Valle Pradinhos - Vale Pradinhos
5340-422 Sesulfe
PORTUGAL
Südöstlich von Bragança, im Herzen der an Spanien grenzenden Bergregion Trás-os-Montes, liegt das Anwesen Valle Pradinhos. Seit 1913 in Familienbesitz entstehen unter Federführung von Maria Antónia Pinto de Azevedo Mascarenhas hier charakterstarke Weine: vom herausragenden Rosé zum intensiven Grande Reserva. Auf Lehm- und Schieferböden gedeihen die authochtonen Rebsorten Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Amarela oder Malvasia Fina neben den internationalen Varietäten Cabernet Sauvignon, Gewürztraminer und Riesling. Letztere verleihen in kleinen Mengen den komplexen Cuvées einen ganz besonderen Schliff.
Login