2025
Adega de Monção Tinto Vinho Verde
€4.50*
Available, delivery time: 2-5 days
| Lage: | Monção e Melgaço |
|---|---|
| region: | Vinho Verde |
| vintage: | 2025 |
| estate: | Adega Moncao |
| type of wine: | red wine |
| taste: | dry |
| grape variety: | Alvarelhão, Pedral, Vinhão |
| cuvée: | Alvarelhao, Pedral, Vinhao |
| aging: | Edelstahl |
| volume: | 0,75 l |
| degree of alcohol: | 10,5 % vol. |
| residual sweetness: | 1 g/l |
| percentage of acid: | 7,2 g/l |
| allergy: | contains sulphites |
| kj: | 254 je 100 g/ml |
| kcal: | 61 je 100 g/ml |
| carbohydrates: | 2,9 g je 100 g/ml |
| country of origin: | Portugal |
Adega Cooperativa Regional de Monção crl.
Avenida da Adega Cooperativa n.° 485
4950-279 Mazedo
PORTUGAL
What began in 1958 as an association of 25 winegrowers has grown six decades later into a network of over 1,700 associated producers. Today, the Adega Cooperativa Regional de Monção exports its Vinhos Verdes to four continents. The local sub-region of Monção & Melgaço is undoubtedly considered the heartland of the white Alvarinho grape. However, light, sparkling reds from Alvarelhão, Pedral and Vinhão are also produced in the far north-west of Portugal.
Login